Először kicsit tartottam ettől a filmtől – régi, indie, és még csak nem is olvastam utána a cselekménynek. Annyit tudtam róla, hogy nagyon kell figyelni, különben elvesztem a fonalat. Azt is mondták, hogy nem könnyen emészthető. Hát valóban nem volt az – de minden perce megérte. Ez a film-elemzés is azért született, mert a Találmány (Primer, 2004) egyszerűen nem hagyott nyugodni.
Mielőtt belevágtam
A legutóbbi időutazás témáját boncolgató mű, ami tetszett, nem film volt, hanem a Dark című sorozat, mely inkább az ok-okozati tényezőkre van kihegyezve, hangsúlyos a pillangó-effektus, de számomra könnyen érthető maradt, nem volt túl bonyolult követni.
Ezzel szemben a Találmány sokkal nyersebben rakja elénk, elképesztően realisztikus a történetvezetés, a karakterek személyisége és párbeszédeik. A film első felében főként párbeszédek zajlanak, itt még a néző csak próbálja felvenni a fonalat, majd nagyjából fél óra után beindul a cselekmény is és innentől kell elkezdeni igazán figyelni.
Miért más, mint a többi időutazós film?
És hogy mit is csinál a Találmány másképp (és teszi azt nagyon jól)? Merőben más a megközelítése az egész témának, de a lényege végül mégis ugyanaz. Nem a hollywoodi kasszasikeres filmek hangulatát kell várni tőle. Itt nincsenek menőn kinéző időgépek, fontos küldetések. Csak két hétköznapi – ám szinte zseni – férfi készít egy időgépet, amit teljesen hétköznapi dolgokra használnak először – lottószámok feljegyzése, részvények vásárlása. De a film esszenciája nem ebben rejlik.
A hiba nem a gépben van
A legfontosabb tényező a filmben maga az emberi tényező. Megalkották a tökéletes időgépet, és világos, szigorú szabályokat fektettek le az utazásokhoz. Hiába gondoltak mindenre, kérdéseket vetettek fel, vajon hogyan hat majd a testükre ez a kísérlet? Nem az időgép hibázott – hanem maguk a szereplők. Minden megváltozik, amint csökken a bizalom a másik felé, elindul a titkolózás és az emberi ego előtérbe kerül.
Primer?
A film elemzése során azon is sokat gondolkodtam, vajon miért ezt a címet kaphatta. Talán azért, mert tényleg az időutazás legalapvetőbb kérdéseit veti fel? Mert azon kívül, hogy van egy működő időgép, nagyon sok minden mást is figyelembe kell venni.
Vagy talán egy olyan alapozó, amire nekünk kell festeni a végkimenetelt? A film csak adott egy biztos alapot, ami elindítja a nézőben a kérdések sorát – és nem kínál könnyű válaszokat.
A vége… vagy inkább a kezdete?
Nem számítottam rá, hogy ennyit fogok gondolkodni ezen a filmen, de valószínűleg pontosan ez volt a célja, hogy nyitva hagyjon bennem valamit. Természetesen a vége nyitva van hagyva, így ha végeztünk a film cselekményének elemzésével, el lehet játszani a gondolattal, hogy alakult a történet a továbbiakban. Ez a Találmány film elemzés csak egyféle olvasata a történetnek – kíváncsi vagyok, másban milyen kérdéseket vetett fel.
Csak a film vége felé jön rá a néző, mennyi idősíkban is fut a történet és ért meg korábbi eseményeket.
Kifejezetten hardcore időutazás rajongóknak ajánlom, akik szeretik, ha nem fogja a film a kezüket, hanem magukra vannak hagyva a gondolataikkal.
Talán egy másik idősíkban én sem gondolkodtam ennyit, miután megnéztem a filmet és ez a poszt sem született meg.
Értékelésem: 7/10
További sci-fi témákért nézz szét a Film kategóriában.